27. märts 2011

2.Juured ja viljad

5.osa Hans Gabre (Uppsala Livets Ord kristliku kooli arendusjuht) loengust “Kristliku hariduse tähtsus” kristliku hariduse konverentsil Viiratsis 29.jaanuaril 2011

Meie sees võib olla igasuguseid ideid ja mõtteid, mida keegi on meile öelnud, mis on pärit ei tea kust. Räägime siis erinevatest viljadest ehk mõtteviisidest ja sellest, millisel viljal on milline juurestik.

1.vili – "Inimene on südame poolest hea"

Kas see on õige? Piibel ütleb, et inimese südamest ei tule midagi head (1Ms 8:21), sellepärast me vajame Jeesust, kes meid päästab, võtab ära kivise südame ja paneb asemele lihast ja verest südame. Aga mõned inimesed usuvad seda. Nemad on humanistid. Humanistid ei usu,et Jumal on olemas. Kui juurestik on humanistlik, siis ka vili on humanistlik.

2.vili - “Inimene on ülim autoriteet"

3.vili - „Sa ise saad otsustada, mis on õige, mis vale“

Kui Jumalat ei ole, siis inimene ka ei vastuta kunagi Jumala ees. Sellest tuleneb ka seisukoht, et inimene ise otsustab selliste asjade üle nagu abort, eutanaasia jms.“ Piibel ütleb, et me peaksime hoidma elu. “Aga kui Jumalat ei ole, siis võin mina otsustada mida tahes. Võin otsustada teha aborti või tappa oma vanad vanemad, sest nad on juba haiged ja nende jaoks on parim, kui nad on juba surnud. Nemad ise sellest ei tea, aga mina tean nagunii kõike paremini.” See kõik lähtub humanismist.

4. vili - “Absoluutseid tõdesid ei ole”

Kust see tuleb? See lähtub relativismist. Kas on olemas absoluutsed tõed, mida peame järgima? Jah, on. Relativism väidab vastupidist: “Kas on õige või vale, seda saad sa ise otsustada.” Sellises ühiskonnas elamine oleks täielik kaos.

5.vili - “See on tõde sinu jaoks – aga mitte minu jaoks“

Sa ise otsustad, mis on õige. Kui sa ise leiad, et see on sinu jaoks õige ja standard, siis sa võid nii elada. Kui keegi teine mõtleb teisiti, siis ta võib selle järgi elada.” Olete kuulnud sellist väidet, et „igaüks võib saada päästetud vastavalt oma usule. Et igaüks võib uskuda mida tahes ja saab erineval viisil päästetud“. See pole aga tõsi! Tõde on see, et ainult Jeesuse läbi saab päästetud.

6.vili - “Jumalat ei ole”

7.vili - „Päästet ei ole vaja“

Kes nii ütleb? Ateism. See on väga tugev -ism. “Päästet pole vaja, sest Jumalat ei ole! Mille pärast pääste? Mis see üldse on? Tuleb lihtsalt veidi rohkem haridust omandada. Kuna Jumalat pole, ei vastuta sa millegi eest. Mitte kunagi ega mitte keegi ei mõista sinu üle kohut“ - see on nende sõnum. Aga Piibel kõneleb millestki muust. Et ühel päeval mõistetakse teie üle kohut. Ühel päeval me sureme ja meid ootab igavik. Nii et väga erinevad sõnumid.

(JÄTKUB...)

22. märts 2011

1.Juured ja viljad

4.osa Hans Gabre (Uppsala Livets Ord kristliku kooli arendusjuht) loengust “Kristliku hariduse tähtsus” kristliku hariduse konverentsil Viiratsis 29.jaanuaril 2011


Mt 12:33-35. Kui puu on hea, siis on ta viligi hea, või kui puu on halb, siis on ta viligi halb; sest puud tuntakse tema viljast. 34Teie rästikute sugu, kuidas te võiksitegi rääkida head, kui te olete kurjad? Sest suu räägib sellest, millest süda on tulvil. 35Hea inimene võtab heast varamust head ja kuri inimene võtab kurjast varamust kurja.

Puud tuntakse tema viljast - kui sa võtad puu otsast õuna ja sööd seda, siis sa saad öelda, et see on parim õun, mida ma olen söönud.

Jeesus läheb veelgi kaugemale ja ütleb, et mida su süda on täis, sellest sa kõneled. Kui sa oled ema ja sul on vastsündinud laps, siis sa võid rääkida tunde sellest lapsest. See on loomulik, sest su süda on täis seda. Kui sa ostsid uue auto, siis sa püüad veenda kogu linna selles, kui hea auto sul on, sest su süda on seda täis. Ja see on loomulik. Toon veel näite ühest heast viljast, näiteks apelsinist. Mis on siin sees, seda saame teada niipea, kui hakkame seda pigistama. Ehk et kui sa oled surve all, siis see mis on sinu sees, tuleb sealt välja.

Siin on üks puu ja selle juurestik. Milline vili tuleb sellele puule? Muidugi sõltub see sellest, milline on puu juurestik. Kui juurestikus on õunapuu geenid, siis arvata võib, et selle puu viljaks on õunad, mitte pirnid ega ploomid.

Kui ma olin laps, siis õpetati mulle, et “Kui sa säästad, siis sul on”. See oli nagu panga loosung. Ja ma kasvasin üles sellise mõtteviisiga. Aga kui ma loen Piiblit, siis leian sealt: “Kui sa annad, siis sa saad”. See on hoopis teistsugune põhimõte, teistsugune sõnum. Mida uskuda? Panga loosungit või Piiblit? Meie sees võib olla igasuguseid ideid ja mõtteid, mida keegi on meile öelnud. See, mis on juurtes, ilmneb ka viljades.

(JÄTKUB...)

15. märts 2011

Neutraalne kool?

3.osa Hans Gabre (Uppsala Livets Ord kristliku kooli arendusjuht) loengust “Kristliku hariduse tähtsus” kristliku hariduse konverentsil Viiratsis 29.jaanuaril 2011

Kas on olemas neutraalset kooli? Kas kooli aluseks saab olla neutraalne väärtuste süsteem?

Vaatame, kuidas inimesed mõtlevad: “Suurim kool meie linnas - see on kindlasti neutraalne, sest enamus lapsi ju käib seal. Muidugi võib minna ka teise kooli, aga ka see on kindlasti neutraalne. Mõni erakool on ehk veidi piiripealne, mõni aga on äärmuslik.”

Niisiis, kas koolid on neutraalsed? Võin anda vihje: pole ühtki kooli, mis oleks neutraalne. Mitte ühtki! Neutraalset väärtuste süsteemi pole olemas! Neutraalset haridust pole olemas!

Iga kool on ehitatud mingile alusele!

Vaatame seda lähemalt: mõned koolid võtavad aluseks mingi filosoofia või pedagoogilise eripära. Mõned ehitavad kooli kas poliitilise ideoloogia, religiooni või õpetamismeetodi alusel. Ei ole ühtki neutraalset kooli!

Mis on riigikooli aluseks? Millele see ehitub? Kas mingile poliitilisele ideoloogiale? Vähemalt on see nii olnud. Esimest korda olin ma Eestis 1992.aastal ja külastasin 3-4 kooli. Poliitiline mõju nendele koolidele oli väga suur. See väljendus õpikutes, koolikorralduses, keskkonnas. Te olete arvatavasti ise sellises koolis käinud. Võib-olla te ei märganud lapsena, kui palju poliitiline ideoloogia tol ajal kooli mõjutas. Mõelge oma kooli peale – kas see oli neutraalne? Kas te õppisite evolutsiooniteooriat? Loomisteooriat? Suure paugu teooriat? Kas neid peeti võrdseteks teooriateks? Ei, ükski riigikool ei tee seda. Pole ühtegi haridusasutust, mis oleks neutraalne. Kõik ehitub mingile alusele, mõtteviisile või ideoloogiale.

Minnes edasi – pole ka ühtki õpetajat, kel oleks neutraalne väärtuste süsteem. Meil kõigil on oma minevik, taust, oleme erinevatest peredest. Meid kasvatati teatud kultuuris, isegi kui oleme nö. kasvanud üles mõnes koguduses. Meile annab värvingu meie taust. Keegi meist ei saa olla neutraalne.

Rääkides kristlikust koolist – mis laadi väärtused on siin aluseks?

Kindlasti Jumala Sõna ja Piibel. Muidugi me kasutame erinevaid pedagoogilisi meetodeid, aga püüame võtta aluseks piibelliku standardi. Kas see on neutraalne? Ei, ükski kool pole neutraalne!

Lapsevanemana peaksime seda teadma.

(JÄTKUB...)

8. märts 2011

Mis juhtub, kui torm tuleb


2.osa Hans Gabre (Uppsala Livets Ord kristliku kooli arendusjuht) loengust "Kristliku hariduse tähtsus" kristliku hariduse konverentsil Viiratsis 29.jaanuaril 2011
Kuulsin kord lugu. Ühe inimese töökohas pidi algama suur ümberehitus ja töötajatele anti luba sealsest aiast neile meeldivad põõsad-puud oma koduaeda viia. Seal oli üks haruldane puu, umbes 1,5m kõrgune, mis talle meeldis. Mees kaevaski selle üles ja istutas oma koduaeda. Paari nädala pärast tuli torm. Kui see oli rahunenud, vaatas ta aeda ega näinud enam oma uut puud. Lähemale minnes aga avastas, et see oli täiesti maha murtud. Kui ta hakkas selle põhjuste üle mõtisklema, leidis ta, et see on seotud puu juurestikuga. Öeldakse ju, et puu juurestik on sama suur, kui tema maapealne osa – võra.
Nii et mis juhtub, kui torm tuleb? Kus on sinu juured? Vaatame kahte suurt inimest Piiblist - Moosest ja Taanieli. Mis nende elus toimus?

Valdkond
Mooses
Taaniel
Varajane lapsepõlv
Koos vanematega
Koos vanematega (nii palju kui teame)
Haridus
Egiptuse maailmavaade
Piibli maailmavaade
Eelteismelise iga
Vaarao juures
Vanemate juures
Teismelise iga
Vaarao juures
Vanemate juures
Õpetajad
Riigi määratud
Vanemad / kogudus (sünagoog)
Kõrgem haridus
Egiptuse koolid
Paabeli koolid
Sõbrad
Erineva religioosse taustaga
Sama usku
Kogudus
Ei käinud
Jah, käis
Vaadete alus
Egiptuse põhimõtted
Piibli põhimõtted
Vaadete proovilepanek - TORM - uskumuste süsteem pannakse proovile
Kui Mooses nägi, et egiptlased peksid tema oma rahvast, sai ta maruvihaseks ja tappis ühe inimese. Siis aga pidi ta põgenema. Hiljem kohtus Isandaga, kes ütles talle: „Mina aitan ja õpetan sind, mida sa pead ütlema.
(2 Mo 2:11-12, 4:10-12)
Taaniel elas Paabelis, teda sunniti elama Paabeli kommete järgi, aga ta keeldus. Ta ei tahtnud võtta omaks Paabeli söömise-joomise kombeid. Piiblist näeme, et Taaniel pälvis Jumala soosingu, mis tõi kaasa selle, et Jumal pani ka teised inimesed teda pooldama. Piiblist loeme ka, et Taaniel ja ta sõbrad olid kümme korda targemad, kui teised nende kõrval. Lugedes Taanielist näeme, et ta oli riigis 1. isik peale kuningat kolme erineva valitseja ajal, keda ta aitas.
(Taanieli 1:8)
Teenistuse algus, vanus
80-aastaselt
(40-aastaselt ta mõrvas ja pidi põgenema. 40 aaastat oli „Jumala koolis“, kus pidi oma mõtlemist uuendama)
Umbes 16-17-aastaselt

Ma ei väida, et kõik eelolev on ajalooliselt ja faktiliselt ülitäpne, aga me näeme siit üht põhimõtet: on ilmalikke teadmisi, mis ei aita sul täita Jumala kutsumist. Jumal on kutsunud igaühte siin maa peal midagi tegema ja Ta tahab meid varustada selleks. Mõeldes laste peale – iga lapse elus on mingi kutsumine ja Jumal tahab neid varustada selleks parimal viisil. Kui minna ilmalike allikate juurde, siis sealt saab ilmalikku tarkust. Taanielil vedas – tal oli usk, pere, sõbrad, kogudus ja tal oli väga hea algus. Te kõik teate, mis tähendab arvuti taaskäivitamine (reset). See pole eriti lõbus, sest sa kaotad kõik, mis sul seal oli. Vahel aga on väga tervislik teha taaskäivitus oma mõtteviisis. Ehk täna räägitu aitab seda teha.
(JÄTKUB...)